Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
B Turf (Armstrong Shield) 6 17 Nov 18 East Malvern Tooronga
v North Balwyn
Waverley Oval  
D Turf (Mair Shield) 6 17 Nov 18 Bulleen
v East Malvern Tooronga
Koonung Park Sportsfield 
F Turf (Patterson Shield) 6 17 Nov 18 East Malvern Tooronga
v Donvale
Percy Treyvaud Reserve (Oval 1 - Turf) 
G Turf (Butler Shield) 5 10 Nov 18 Burwood
0/95 CJ McFadyen 65* B Sanderson 28*  
def East Malvern Tooronga
8/93(cc) RD Burt 31  Y Jain 2/20
Burwood Reserve (West Oval) 
B Sunday Grade 6 11 Nov 18 Monash University
9/166(cc) H Lakhani 59  C Giles 3/23 J Matheson 3/28
def East Malvern Tooronga
145 T Fidock 56 G Delimitrou 29 J Murphy 26  A Sharma 5/12 RB Renuka 2/18 V Aggarwal 2/29
Murrumbeena Park (Peter Robertson Oval) 
Holmesglen TAFE/EMT 6 11 Nov 18 Holmesglen TAFE/EMT
3/161 D Saini 100* SU Livera 39  
def Brighton
7/147(cc) PA Sexton 70  HT Kemp 3/18
Percy Treyvaud Reserve (Oval 1 - Turf) 
D Sunday Grade 6 11 Nov 18 East Malvern Tooronga
4/239(cc) H Ali 115*  J Gomezel 3/39
def Canterbury
96  P McCabe 4/22 S Whitaker 2/8 J Parker 2/25
Waverley Oval  
Under 13 Sunday - John Wilson Shield 3 4 Nov 18
11 Nov 18
Toorak-Prahran Blue
7/130(cc) O Entwisle 37* M McComb 30*  E Lakman 2/9 A McElhone 2/13
def East Malvern Tooronga Red
94 A McElhone 25*  S Yuvaraj 4/22 N Phimister 2/7
Orrong Park (West Oval) 
Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield 3 4 Nov 18
11 Nov 18
East Malvern Tooronga Blue
4/162(cc)  
def Mt Waverley Sheehan
53  L Smith 3/9 LH Smith 2/3
Basil Reserve (Oval 1 - West) 
13&U Stage 2 - Wednesday 6 14 Nov 18 East Malvern Tooronga
5/74(cc)  
def by Glen Waverley
0/91(cc)  
Percy Treyvaud Reserve (Oval 2 - Synthetic) 
16&U - Sunday 4 11 Nov 18 East Malvern Tooronga
3/96 C Shemmell 33*  A Gupta 2/9
def Kingston Heath/Brighton District
5/59(cc)  C Richards 2/10
Percy Treyvaud Reserve (Oval 2 - Synthetic) 
Under 13A Friday - Don Bienvenu Shield 4 16 Nov 18
23 Nov 18
Caulfield Red
v East Malvern Tooronga Blue
7/207(cc) Z Maillard 38* LH Smith 35* D Pelz-Dowson 32  
Caulfield Park (Oval 7) 
Under 13 Friday - Stuart King Shield 3 9 Nov 18 Murrumbeena Blue
5/123(cc)  
def East Malvern Tooronga Red
6/56(cc)  S Meela 2/1 A Jackson 2/18
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 11 Friday - Peter Ciavarella Grade 6 16 Nov 18 East Malvern Tooronga White
10/110(cc)  
def Malvern White
9/104(cc)  
Percy Treyvaud Reserve (Oval 2 - Synthetic) 
Under 11 Friday - Peter Ciavarella Grade 6 16 Nov 18 East Malvern Tooronga Red
v Malvern Red
Basil Reserve (Oval 2 - East) 
Under 11 Friday - Peter Ciavarella Grade 6 16 Nov 18 Malvern Blue
v East Malvern Tooronga Yellow
T.H. King Oval 
Under 11 Friday - Peter Ciavarella Grade 6 16 Nov 18 Malvern Black
9/123(cc)  
def by East Malvern Tooronga Blue
8/143(cc)  
T.H. King Oval 
Under 15A (turf) Sunday - Bruce Dowland Shield 3 4 Nov 18
11 Nov 18
Brighton District
147 J Risseeuw 31 P Lamb 25  P Maillard 4/12 J Gandolfo 2/14
def by East Malvern Tooronga
4/260(cc) J Smith 51* T Murphy 51* P Maillard 50* J Singh 40  J Dougan-Bath 2/50
Dendy Park (Turf #3 - East) 
Under 15B (turf) Alan Taylor Shield 3 4 Nov 18
11 Nov 18
East Malvern Tooronga
127 TM Nicoll 27 L Bevis 27  B Macdonald 3/10
def by Mt Waverley Jeffries
7/222(cc) O Westcott 50* RA Fernando 39 L Doherty 32  L Bevis 2/14
Percy Treyvaud Reserve (Oval 1 - Turf) 
Cricket Southern Bayside Women's Division 1 4 28 Oct 18 East Malvern Tooronga
5/66(cc)  S Thakur 2/8
def by Bentleigh
5/72(cc)  
Caulfield Park (Oval 5) 
Kookaburra T20 Cup (www.kookaburra.biz) 1 13 Nov 18 East Malvern Tooronga
7/113(cc)  DJ Nicholls 3/20 S Selvaratnam 2/32
def by Richmond Union
4/114(cc) M Want 36 J Richardson 31  
Waverley Oval  
Cricket Southern Bayside Womens Division 2 5 11 Nov 18 Bentleigh Cricket Club
109  H Faraone 2/13 V Mag 2/15
def by East Malvern Tooronga Cricket Club
5/113  M Jansz 2/14
Caulfield Park (Oval 7) 
Under 13 Friday - David Williams Shield 4 16 Nov 18
23 Nov 18
East Malvern Tooronga Red
v Malvern Stoinis
Basil Reserve (Oval 1 - West)